Лавина уби повеќе од 20 луѓе во Авганистан

Повеќе од 20 луѓе се убиени во лавина во Дејкунди, Авганистан. Ова беше објавено од страна на Министерството за природни непогоди, цитирани од ЕА Дејли и Фокус.

 

Тие додадоа дека како резултат на лавината, загинале седум лица, а десет се повредени. Според првичните информации, сите загинати биле од две семејства. Повеќе од 50 куќи се срушени во областа.

 

Портпаролот на канцеларијата Ахмад Азими додаде дека спасувачките екипи ја продолжуваат својата работа за пронаоѓање на исчезнатите, но бројот на загинатите продолжува да се зголемува заради студеното време и тешките услови што ги попречуваат екипите.

 

Голем дел од автопатите во Авганистан се затворени неколку недели поради обилните снежни врнежи и можноста од лавини.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.