Иран ги потврди првите случаи на коронавирус

Иранското Министерство за здравство ги потврди првите два случаја на коронавирус во земјата. Ова е објавено од агенцијата Анадолу.

 

Портпаролот на одделот Киануш Јаханпур изјави дека двата случаја биле од градот Ком, јужно од Техеран. Голем број граѓани од истиот град се во карантин во текот на изминатите два дена, рече тој, но не ги откри националностите на пациентите.

 

Кинеските власти соопштија дека смртноста на коронавирус во земјата достигна 2.005 лица, при што 136 смртни случаи се пријавени во последните 24 часа.

 

Повеќе од 75.000 случаи се потврдени во Кина и во други земји, вклучително и САД, Велика Британија, Сингапур, Франција, Русија, Шпанија и Индија. Бројот на зафатени лица во Кина е над 135.000, а речиси за 12.000 се вели дека се во сериозна состојба.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.