Италијанците масовно ги симнуваат знамињата на ЕУ и ги закачуваат на Кина

Во кризата, која е предизвикана од пандемијата на коронавирусот, а која особено ја погоди Италија, се чини дека изостанала солидарноста на Европската Унија со оваа земја.

 

На Италјанците на помош во овие тешки времиња најмногу им се најдоа Кинезите. Тоа го препознаа италијанските граѓани, па на социјалните мрежи се појавија фотографии на кои се гледа дека граѓаните ги симнуваат знамињата на ЕУ, а ги закачуваат на Кина.

 

This powerful post speaks volumes about the #EU and who the real assholes are in the world.#China #Italy #COVIDー19 pic.twitter.com/PbxB0PKFrG

— Chris Stewart (@ChrisStew89) March 24, 2020

 

Со тоа на некој начин Италијанците го изразија својот став кон ЕУ и истовремено искажаа почит кон Кина. Инаку, Кина ѝ испрати на Италија голема помош во вид на медицинска опрема и апарати со цел сузбивање на епидемијата на коронавирусот, но и свои експерти.

The world will not be same after #Covid19.

The EU will not be the same after Covid19

Two days ago it was Serbia, now it's Italy.

Italian man taking down the flag of EU and replacing it with a Chinese flag #فيروس_كورونا #Italy#Serbia #StayAtHome #EU #EuropeanUnion #China pic.twitter.com/SnKzKRx3iU

— Mohammed Taoufik 🇲🇦🇺🇲 (@MohammedTaouf) March 24, 2020

Како што пренесуваат медиумите, Кина на Италија ѝ испрати два милиона маски, речиси 10.000 респиратори, како и 20.000 заштитни костими.

 

Светот се соочува со вирусот COVID-19. Само заедно можеме да се справиме. Борбата против вирусот е одговорност на секој од нас. Бидете дисциплинирани и следете ги препораките на експертите. Грижете се за себе, вашите најблиски и оние околу вас.

Останете дома - спасете го човечкиот живот!

МТМ Телевизија - ПРВА СКОПСКА

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.