ПАНДЕМИЈА КОРОНАВИРУС: Една четвртина од светската популација е под карантин

Една четвртина од светската популација веќе живее под карантин. Од полноќ, една милијарда и 300 милиони луѓе во Индија не смеат да ги напуштат своите домови заради коронавирусот.

 

Глобално заразени луѓе сега се над 400.000, а смртните случаи се 20.000. Денеска стана јасно дека крунскиот принц Чарлс исто така е заразен.

 

71-годишниот син на кралицата Елизабета Втора има благи симптоми, но е во добра здравствена состојба, беше соопштено во палатата. Тестирана е и неговата сопруга Камила (72), но не била заразена. Двајцата се изолирани во нивниот дом во Шкотска. Кралицата последен пат била контактирана од нејзиниот син на 12 март, таа е добро и нема никакви симптоми. Во Шпанија, сепак, бројот на загинати го надмина оној во Кина. Во последните 24 часа починаа 738 луѓе во земјата.
„Денеска, бројот на заболени од почетокот на епидемијата достигна 47.610. Има зголемување од 20 проценти во однос на вчерашниот ден, со скоро 8000 нови случаи. Скокот е сличен на оној што го имавме вчера и во последните неколку дена “, изјави шефот на службата за итни случаи на Шпанија, Фернандо Симон.

 

Премиерот Педро Санчез побара од парламентот да ја продолжи вонредната состојба до 11 април. Проширувањето на карантинот на 6 недели ја разгледува и Франција, која стана петта земја во светот со повеќе од 1.000 смртни случаи.

 

„Потврдената смртност е 1.100. 85% од нив се кај лица над 70 години. Се соочуваме со невидена епидемија од „Ковид-19“, која е тешка и брзо се шири“, рече францускиот министер за здравство Џером Соломон.
Најтешко погодената од пандемијата во светот - Италија - ќе изрекува казна до 3.000 евра за прекршување на мерките. Одредена е и до 5 години затвор за лица со позитивен тест кои го нарушиле карантинот.

 

„Како што реков на почетокот, сите ние мора да ја играме својата улога и да се соочиме со оваа ситуација, да ја надминеме и да се вратиме во нормала што е можно поскоро“, рече Џузепе Конте.

 

Борбата против вирусот е одговорност на секој од нас. Бидете дисциплинирани и следете ги препораките на експертите. Грижете се за себе, вашите најблиски и оние околу вас.

Останете дома - спасете го човечкиот живот!

МТМ Телевизија - ПРВА СКОПСКА

.

 

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.