Министерот за здравство во Романија поднесе оставка

Министерот за здравство во Романија, Виктор Костаке, поднесе оставка во екот на епидемијата на коронавирусот.

Оставката била донесена од „лични и професионални причини“.

Романскиот премиер Лудовик Орбан, ќе го предложи за нов министер за здравство досегашниот државен секретар во ресорното Министерство, Нелу Татару.

Орбан му заблагодари на Костаке за добрата соработка во изминатите пет месеци додека ја извршувал функцијата.

Бројот на починати од Ковид-19 во Романија е 17 лица, а 906 се зарзени.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.