Влегување од Австрија во Унгарија само со потврда за негативен тест

Само на оние што имаат потврда дека се негативни на тестот на коронавирусот, извршен во претходните четири дена, ќе им биде дозволено да влезат во Унгарија од Австрија, јавува агенцијата МТИ.

Според одлуката на унгарската влада, доколку, сепак, симптомите се појават во рок од 14 дена, пациентите ќе мора да одат во самоизолација и за тоа да ги известат властите.

Ова правило важи за сите граѓани на земјите од Европската економска зона со постојан престој во Унгарија.

Унгарската влада исто така преговара со околните земји за отворање дополнителни гранични премини, додаде агенцијата.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.