Повторното тестирање покажа дека жената од Хрватска, која оздраве од коронавирусот, не е позитивна

Пациентката, која беше тестирана на коронавирус и чиј тест беше позитивен, при повторното тестирање доби негативен резултат, јавија од задарскиот стожер и доставија извештај од раководителот на службата за епидемиологија на Заводот за јавно здравје на округот Задар, д-р Алан Медиќ.

 

„Една 71-годишна пациентка разви симптоми на Ковид-19 и првиот резултат на тестот беше позитивен на 4 април 2020 година. Беа извршени контролни тестови на 24 и 26 април 2020 година и резултатите од тестот беа негативни.

 

На 27.5.2002 година пациентката се пријавил во Општата болница „Задар“ за супфебрилитет. Бидејќи секој пациент со фебрилна состојба се тестира на Ковид-19 во Општата болница, пациентката била тестирана и резултатот од тестот бил позитивен.

 

Денес, 28.5.2002 година, тестот се повторува и резултатот е негативен. Друг примерок на пациентката е испратен до Хрватскиот институт за јавно здравје на Одделот за директна виролошка дијагностика за понатамошно следење на епидемиолошки и дијагностички мерки и активности. Пациентката е во добра здравствена состојба. Беа преземени сите антиепидемиски мерки за блиските контакти на пациентката, кои како претпазливост беа ставени под медицински надзор.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.