Пресечена пратка за Европа: Запленети 7,5 тони кокаин, вреден 286 милиони долари

Во заедничка акција на полицијата на Колумбија и САД, запленети се 7,5 тони кокаин во вредност од 286 милиони долари, објави колумбиската влада.

Дрогата била спакувана заедно со градежни материјали и била транспортирана помеѓу пристанишниот град Картагена и Панама, а во соопштението се наведува дека им припаѓала на шверцери поврзани со заливскиот клан и требало да биде доставена до други криминални групи во Централна Америка и Европа, пренесува „Ројтерс“.

Колумбија останува еден од најголемите производители на кокаин, и покрај долгогодишните напори да се запре трговијата со дрога.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.