Сергеј Трифуновиќ со раскрвавена глава на протестот во Белград

Група луѓе собрани на протестот во Белград го нападнаа актерот Сергеј Трифуновиќ, лидер на Движењето на слободни граѓани.

Нападот се случил во близина на Собранието, а на социјалните мрежи се појавија снимки од бркотницата и повредениот Трифуновиќ.

Како што пренесуваат репортерите од местото на настанот, се забележало брзо движење во толпата, а според очевидци, група луѓе со ремени го бркалке Трифуновиќ, бркајќи го од протестот пред Собранието.

Едно од видеата објавено на „Твитер“ го покажува Трифуновиќ како бега и во главата добива удар со фотоапарат.

Се појавија и снимки од повредениот Трифуновиќ, со раскрвавена глава.

Според медиумите, биле протерани и други членови на Движењето на слободни граѓани, а поединци истурале пиво на нив.

Član @pokretslobodnih @Aledar989 napustio proteste nakon što su @WhistlerDick nasilno oterali sa istih pic.twitter.com/A7hGMVFJxM

— nova.rs (@novarsonline) July 8, 2020

Трифуновиќ наскоро по инцидентот објави фотографија на Инстаграм со порака:

„Левијатан и поданици на службите. Ништо страшно, храбри како и секогаш кога има многу од нив. Жив, здрав, сè е во ред“.

View this post on Instagram

A post shared by Sergej Trifunović (@whistler_dick) on Jul 8, 2020 at 10:33am PDT

Александар Радовановиќ, член на Извршниот одбор на Движењето на слободни граѓани, рече дека бил нападнат од „фашистички г***a“.

„Дојдовме на протестот и Сергеј отиде во првите редови да пренесува во живо. Потоа, група на фашистички г***а го нападнаа“, рече Радовановиќ.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.