Муслиманка го тужи „Старбакс“ - на чашата за кафе место нејзиното име, напишале ИСИС

Девојка од Минесота на возраст од 19 години ја тужи продавницата „Таргет“ за дискриминација, откако на чаша кафе од „Таргет Старбакс“, вработените место нејзиното име го напишале зборот ИСИС.

Така наместо името на девојката од исламска вероисповед, на чашата осамнал натпис со називот на озлогласената терористичка група.

When Aishah went to buy her Starbucks drink at a Target store in Minnesota, she was shocked to receive her cup with "ISIS" written on it. According to @Target this was an "unfortunate mistake" and that the barista "has never heard of ISIS" either. pic.twitter.com/KX6Hluz2V6

— muslim daily ❁ (@BirdsOfJannah) July 7, 2020

Затоа, Ајша одлучила да го пријави случајот во Министерството за човекови права во Минесота, а ќе ја претставена Советот за американско-исламски односи во Минесота, пренесе порталот „Кликс“.

Ајша вели дека се чувствува отфрлена поради нејзините религиозни убедувања откако го видела натписот поврзан со терористите, познати по своите радикални верски убедувања и насилство.

„Кога го видов тоа, бев преплавена од емоции. Се чувствував понижено, тоа е збор што го уништува угледот на муслиманите ширум светот. Не верувам дека вакво нешто е прифатливо денеска", рече Ајша.

Инцидентот се случил на 1 јули, а покрај хиџабот, таа носела и заштитна маска поради пандемијата на коронавирус. Таа го повторила своето име на вработената во „Таргет Старбакс“ неколку пати.

„Кога таа ме праша за името, јас полека го изговорив неколку пати. Невозможно е да слушнала ИСИС. Ајша не е непознато име, а го повторував и неколку пати“, рекла девојката.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.