Ројтерс: Секоја минута умира по еден Американец од коронавирус

Едно лице умира од ковид-19 на секоја минута во Соединетите Американски Држави, јавува новинската агенција „Ројтерс“.

Вкупниот број на смртни случаи во САД надмина 150.000, што е најмногу во светот, а стапката на смртност се зголемува.

Според анализата на „Ројтерс“, бројот на пациенти расте секој ден во 37 американски држави, додека стапката на смртност се зголемува од ден на ден во 26 сојузни држави.

Бројот на починати во САД е во пораст веќе трета недела по ред.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.