Русија планира масовна вакцинација против коронавирусот од октомври

Русија се подготвува да почне со кампања за масовно вакцинирање против коронавирусот во октомври, изјави министерот за здравство Михаил Мурашо, јави новинската агенција РИА

Министерот, кој не достави детали за вакцината што ќе се користи, рече дека лекарите и наставниците ќе бидат првите што ќе се вакцинираат.

Неделава извор за „Ројтерс“ изјави дека првата потенцијална вакцина на Русија против Ковид-19, изработена од државниот институт за истражување, ќе добие одобрение од регулаторните агенции во август и наскоро ќе им биде препишана на здравствените работници.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.