Германка заразена со Ковид-19 ќе плати казна од 10 илјади евра бидејќи го напуштила карантинот

Судот во Австрија казни жена на 10.800 евра бидејќи го напуштила карантинот додека била заразена со коронавирус.

Регионалниот суд во Тирол утврди дека 54-годишната Германка три пати ја прекршила наредбата да остане дома, објави АП. Полициските службеници кои ја надгледувале жената изјавиле дека таа одела во супермаркети, прошета низ паркот и отишла во болница за да ја лекува повредената рака.

Таа има право да се жали на одлуката.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.