Во Унгарија двојно зголемен бројот на смртни случаи

Во последните 24 часа во Унгарија починаа осум лица, двојно повеќе од претходниот ден, објавено е денес на веб-страницата koronavirus.gov.hu.

Досега починаа вкупно 654 лица, а оздравеа 4.153 лица, пренесува МТИ.

Бројот на заразени се зголеми во изминатите 24 часа за 581 на 14.460, се додава на веб-страницата.

Во моментов, регистрирани се 9.653 активни случаи, а во болницата има 324 лица, од кои 18 се на апарати за дишење.

Вкупно 29.005 лица беа ставени во домашен карантин, а тестирани се 567.691 лице.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.