Рускиот заем од милијарда и пол долари не е доволен за спас на белоруската економија

Одлуката на Русија да ѝ додели заем од 1,5 милијарда американски долари на Белорусија нема да ја спаси економијата на земјата, вели членот на Президиумот на белорускиот Координативен совет на опозицијата, Павел Латушко, пренесува ТАСС.

„Всушност, тие пари само ќе го сменат џебот. Од почетокот на годината Белорусија веќе ѝ должи на Русија околу 400 милиони. Покрај тоа, треба да вратиме околу една милијарда во рамките на заемот од 3,6 милијарди долари што Русија претходно ни го додели. Тоа може да ја спаси Белорусија за краток рок, но тоа нема да ја спаси белоруската економија затоа што е потребен системски пристап, како и еднократна помош од најмалку 4 милијарди американски долари“, рече тој во видеообраќањето објавено преку „Телеграм“.

Според Латушко, Белорусија има потреба од преструктуирање на своите долгови и програма за реформи, што, според него, сегашната влада не била способна да ја изготви.

Рускиот претседател, Владимир Путин, на состанокот со својот белоруски колега Александар Лукашенко во Сочи изјави дека Москва ќе му обезбеди државен заем во висина од 1,5 милијарда долари на Минск.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, по разговорите, рече дека дел од новиот заем ќе биде наменет за рефинансирање на претходните долгови, а другиот се нови средства.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.