Израел бомбардираше позиции на Хамас во Газа

Израелската војска изведе воздушни напади врз 10 позиции на Хамас во Појасот Газа, кој е под израелска блокада, пренесува „Анадолија“.

Според соопштението на израелската војска објавено на профилот на Твитер, 10 позиции на Хамас во Газа, меѓу кои и фабрика каде што се произведувале експлозиви и воени материјали, се нападнати со воени авиони.

Во соопштението се истакнува дека нападите се извршени како одговор на ракетниот напад од Газа кон Израел. Израелската армија соопшти дека утрово кога биле гаѓани позициите на Хамас, од Газа кон Израел биле истрелани 13 ракети, а 8 од нив биле неутрализирани.

Очевидци изјавија дека израелските воени авиони ги погодиле позициите на бригадите „Изедин ал-Касам“, военото крило на палестинската група Исламски џихад, на северот и југот на Газа.

Не се дадени информации за евентуални жртви или повредени во нападите.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.