Чешкиот министер за здравство поднесе оставка

Чешкиот министер за здравство, Адам Војтех изјави дека ја понудл својата оставка, по критиките кои ги добил за одговорот на пандемијата на коронавирусот.

Како што се наведува, во Чешка во последно време е забележан поголем број на случаи на коронавирус. Минатата недела биле регистрирани и рекордни броеви на заболени во еден ден или над 3.000, пренесе Ројтерс.

Од почетокот на пандемијата во Чешка од Ковид-19 заболеле 49.290, а починале 503 луѓе.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.