Институт „Гамалеја“: Некои вакцинирани лица развиваат заштитни антитела по првата доза

Александар Гинтсбург, директор на рускиот институт „Гамалеја“, кој ја разви првата регистрирана вакцина против Ковид-19, изјави за „Спутник“ дека вакцинираните луѓе покажуваат соодветно ниво на антитела уште по првата доза од вакцината, но дека е потребна втора доза за подолготраен ефект.

„Сè зависи од индивидуалниот одговор на организмот и на вакцинацијата и на инфекцијата. Кај некои, заштитното ниво на антитела се развива по првата вакцинација, а им треба втората доза за оваа заштита да биде подолга. Вакцинираното ќе биде заштитено во рок од околу две недели по првата вакцинација “, објасни Гинтсбург.

Реномираниот микробиолог рече дека досега ниеден пациент не бил заразен помеѓу првата и втората доза од вакцинацијата.

Гинтсбург, сепак, ја призна постојаната можност за инфекција на волонтер, но рече дека ваквото сценарио може во најлош случај да доведе до само лесни симптоми.

„Ако се појави инфекција во овој период, тоа може да доведе само до фактот дека инфекцијата не се претвора во морбидитет. Ако се појават какви било клинички симптоми, тие ќе се појават во ослабена форма", рече Гинтсбург.

Вакцината развиена од Институтот за истражување на вирусологија и микробиологија „Гамалеја“, „спутник V“, е досега најдалеку во своите клинички испитувања во споредба со вакцините развиени во други земји.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.