Рекорден број на новозаразени со коронавирус во Холандија

Во Холандија се регистрирани речиси 8.000 нови случаи на заразени со Ковид-19, што е втор ден по ред како се регистрирани рекорден број пациенти.

Според Националниот институт за јавно здравје, денеска има 7.984, а вчера дневниот пораст на заразени бил 7.791.

Во Холандија бројот на заразени почна да се намалува кон крајот на мај, а на почетокот на август повторно почна да расте. Од почетокот на епидемијата се заразени вкупно 211.938 лица, а 6.708 починале.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.