Во Чешка повторно повеќе од 10.000 новозаболени од Ковид-19

Во Чешка се потврдени 10.273 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа.

Тоа е седмиот највисок дневен биланс откако за прв пат овој месец во земјата се забележани повеќе од 10.000 новозаразени за еден ден.

Во текот на минатата недела, дневниот просек на новозаболените беше повеќе од 12.000.

Чешка се соочува со најбрза стапка на инфекција во Европа во последните две недели, со 1.324 случаи на 100.000 жители, пишува „Ројтерс“.

Уште 164 лица починаа од последниот пресек.

Соочена со растечкиот притисок врз болничките установи, владата одлучи да воведе полициски час од среда и да го ограничи работењето на продавниците.

Од почетокот на епидемијата, во Чешка се регистрирани 268.370 заразени лица, а починале 2.365 лица

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.