Тридневна жалост во Србија поради смртта на патријархот Иринеј

Поради смртта на патријархот на СПЦ, Иринеј во Србија ќе биде прогласена тридневна жалост, одлучи српската влада.

Поглаварот на Српската православна црква почина утрово во Воената болница од последици на коронавирус, на 91 година.

„ Владата на Република Србија на денешната седница донесе одлука за прогласување тридневна жалост во земјата, од денеска до недела, а по поводот смртта на Неговата Светост Патријархот Иринеј“ се наведува во соопштението на српската влада.

Од патријархот денеска се простуваат бројни домашни но и странски функционери. Исто така, во храмот Света Сава ѕвонат ѕвона, а верниците палат свеќи.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.