Американски експерти: Ким е вакциниран против Ковид-19, вакцината му ја дала Кина

Кина му обезбедила експериментална вакцина против коронавирус на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун и неговото семејство, тврди американскиот аналитичар Хери Казианис, кој се повикува на два неидентификувани јапонски разузнавачки извори.

Казианис е експерт за Северна Кореја во тинк-тенк Центар за национални интереси во Вашингтон. Тој вели дека семејството на Ким и неколку високопозиционирани севернокорејски функционери се вакцинирани против коронавирус, пренесе „Ројтерс“.

„Не е познато која компанија го доставила својот кандидат за вакцини на семејството Ким и дали е докажано дека лекот е безбеден“, додаде тој.

Повикувајќи се на американскиот медицински експерт Питер Хотез, Казианис додава дека најмалку три кинески компании развиваат вакцина против Ковид-19, вклучувајќи ги „Синовац Биотек“, „Кансинобио“ и „Синофрам груп“.

Некои експерти се сомневаат дека Ким би примил експериментална вакцина.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.