Почина Лазо Голужа, творецот на „Квискотека“

Новинарот и уредник на Хрватската телевизија и автор на „Квискотека“ Лазо Голужа почина денес во Загреб на 85-годишна возраст.

Ова за порталот 24сата го потврди неговиот син Доминик Голужа.

Голужа дипломирал компаративна книжевност и италијански јазик на Филозофскиот факултет во Загреб, а по студиите, заедно со Паја Канижај го основал списанието „Парадокс“.

Тој даде најголем придонес во областа на квизовите, меѓу кои се: „Три, два, еден ... но вреден“, „Песочен часовник“, „Бројки и букви“.

Негов најпознат проект е „Квискотека“, која за првпат беше емитувана во 1979 година и ја водеше Оливер Млакар и која беше многу популарна во поранешна Југославија.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.