Путин: Русија и Европа да се обединат во борбата против коронавирусот

Русија и Европа треба да ги обединат напорите во борбата против коронавирусот, изјави рускиот претседател Владимир Путин на состанокот со неговиот белоруски колега Александар Лукашенко.

„ Имаме околу 10 инфекции на 100.000 жители. Во јужна Франција, оваа бројка е поголема од 70. Ова е сериозен индикатор. Ова се објективни податоци што сугерираат дека треба да ги обединиме нашите напори, вклучително и нашите европски колеги- рече Путин.

„Русија сака да го стори тоа и е отворена за заедничка работа во оваа сфера“, нагласи претседателот на Русија.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.