Во САД одобрена употребата на вакцината на „Џонсон и Џонсон“

Администрација за храна и лекови (ФДА) ја одобри употребата на вакцината против коронавирус на „Џонсон и Џонсон“, објави Си-Ен-Ен.

ФДА и Комитетот за биолошки производи јавно гласаа за одобрување на вакцината за итни случаи за лица постари од 18 години.

Оваа вакцина се разликува од онаа на „Модерна“ и „Фајзер“ по тоа што содржи само една доза и може се чува во обични фрижидери, односно не бара екстремно ниски температури.

Вакцината е клинички тестирана на повеќе од 44.000 луѓе во САД, Јужна Америка и Латинска Америка.

На глобално ниво, покажа ефикасност од 66 проценти во спречување на умерени и тешки форми на Ковид.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.