Путин: Руските вакцини се ефикасни и против новите видови коронавирус

Претседателот Владимир Путин изјави дека руските вакцини се исто така ефикасни против новите видови коронавирус кои се шират во Европа.

Тој на средбата со директорката на Федералната медицинско-биолошка агенција, Вероника Скворцова, рече дека руските вакцини се ефикасни против новите видови на коронавирусот кои денес ги плашат сите во Европа, и не само во Европа, пренесува РИА новости.

Скворцова изјави дека досега во Русија се идентификувани 3,5 илјади мутации на коронавирусот, но таа истакна дека сите се еднонуклеотидни и немаат никакво значење за вирусот како целина, освен седум мутации, чија фреквенција надминува 5 проценти во човечката популација.

Во Русија во моментов има три вакцини против Ковид-19 и тоа „спутник В“, „епивакорона“ и „ковивак“.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.