Принцот Филип префрлен во друга болница заради испитување на срцето

Британскиот принц Филип, 99-годишен сопруг на кралицата Елизабета (94), е префрлен во друга болница во центарот на Лондон за да се испита претходната состојба на срцето и да се лекува од инфекција.

„Војводата останува на лекување, но се очекува да остане во болница барем до крајот на неделава“, се вели во соопштението на Бакингамската палата.

Војводата од Единбург ќе наполни 100 години во јуни. Тој беше примен во болницата „Крал Едвард Седми“ во Лондон на 16 февруари. Палатата првично одлучи да не ја открие причината за хоспитализацијата, но подоцна беше објавено дека тој се лекува од инфекција, повикувајќи се на неговите лекари кои рекоа дека е добро расположен.

Извештаите за наводната намера на медицинските лица да го задржат во болница подолго од планираното, предизвикаа загриженост за здравјето на стариот крал.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.