Горбачов: Перестројката беше неопходна

Првиот и последен претседател на Советскиот сојуз, Михаил Горбачов, изјави дека најважната работа во неговиот живот била перестројката и се што е поврзано со неа.

Горбачов, кој денеска наполни 90 години, во интервју за ТАС С, дека е длабоко уверен дека перестројката била неопходна. Тој вели дека знае дека го критикуваат поради „лековерност“.

„ Но, да не им верував на луѓето, народот, перестројката воопшто немаше да започне“ истакнал Горбачов.

Тој додава и дека многумина го критикуивале поради „гласноста“, но дека без неа ништо во земјата не би се променило.

„ Најважното што го постигнавме во земјата е дека луѓето стекнаа слобода, ставија точка на тоталитарен систем“ нагласи Горбачов.

Тој рече дека на надворешнополитичката сцена најважно било крајот на студената војна и радилано намалување на нуклеарното оружје.

 

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.