Нмалено нивото на опасност за цунами на Нов Зеланд

Властите на Нов Зеланд го намалија нивото на предупредувања за цунами издаденo по третиот силен земјотрес со епицентар недалеку од Кермадек.

Како што наведуваат тамошните медиуми, во некои градови владеела паника бидејќи стотици луѓе се обиделе да достигнат некои повисоки места поради предупредувањето за цунами, но вчера попладне властите објавија дека поминале најголемите бранови, а на жителите им беше кажано дека можат да се вратат дома со предупредување да се држат подалеку од плажите.

Владината агенција за геолошки истражувања на Јужна Австралија (ГССА) објави дека се регистрирани приближно 25 помали земјотреси со јачина од 5 и повеќе степени, по силниот земјотрес крај брегот на островот Кермадек, пренесува Тасс.

Претходно, Националната агенција за управување со вонредни состојби на Нов Зеланд соопшти дека третиот земјотрес што ја погоди областа во петокот наутро бил со јачина од 8,1 степен, а жителите на некои области добиле предупредувања за итни случаи на нивните телефони со повик да ги напуштат своите домови додека надвор се огласиле сирени.

Јужниот пацифички архипелаг Нова Каледонија и Вануату исто така се предупредени да се подготват за опасни бранови.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.