Папата ја започна историската посета на Ирак

Папата Франциско утрово на аеродромот во Рим полета со авион во историска посета на Ирак, пренесоа агенциите. Како што се наведува, Папата ќе апелира до христијаните во Ирак, кои сè помалку се наоѓаат во таа земја, да останат и да помогнат во обновата по долгогодишна војна и прогонства.

Во центарот на Багдад беа прикажани билборди со ликот на папата за добредојде на поглаварот на Римокатоличката црква, со натпис „Сите сме браќа“. Ирачкиот министер за надворешни работи Фуад Хусеин изјави дека Ирачаните со нетрпение ја очекуваат „пораката за мир и толеранција“ на папата.

Во пресрет на посетата на Ирак, папата Франциск рече дека оди на мирен аџилак по повеќе години војна и тероризам.

„ Доаѓам на аџилак ... да се молам за прошка и помирување по долгогодишна војна и тероризам ... и доаѓам меѓу вас во мир. Сакам да се сретнам со вас, да ги видам вашите лица, да ја посетите вашата земја, античката лулка на културата ", рече Папата во видео порака.

Папата исто така изрази желба „да се молиме заедно ... со браќа и сестри од други религиозни традиции“, изјавувајќи дека смета дека ирачкиот народ е „единствено семејство на муслимани, Евреи и христијани“.

Папата ќе одржи миса во Ербил во недела, а за време на тридневна посета ќе се сретне и со највисокиот шиитски функционер во Ирак.

Римокатоличкиот водач инсистираше на патувањето и покрај зголемувањето на бројот на заразени со коронавирус во Ирак и грижите за неговата безбедност.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.