80-годишен маж почина во Црна Гора откако беше вакциниран со „астра зенека“, покрената е истрага

Црногорскиот институт за јавно здравје синоќа објави дека во моментов нема докази за поврзаноста помеѓу вакцината на „Астра зенека“ и смртта на 80-годишен пациент кој починал откако ја примил вакцината во саботата.

Здравствените власти нема да ја запрат акцијата за вакцинирање на населението се додека, како што објавија, не се докаже јасна врска помеѓу вакцината и смртта на 80-годишникот кој имал други хронични болести.

„Не оставајќи ништо на случајноста и вршејќи ја својата работа свесно, совесно и транспарентно, Комисијата за анализа на несакани настани по вакцинирањето на Институтот за јавно здравје ја испитува можноста за поврзување на смртта на 80-годишен пациент со бројни здравствени ризици и придружни болести кои можат да резултираат со ненадејна и ненадејна смрт, со вчерашната вакцинација со „астра зенека “, се вели во соопштението, истакнувајќи дека црногорските здравствени власти побарале ексхумација и обдукција на починатиот пациент со цел конечно да се утврдат непосредните причини за смртта.

Властите во ова земја објавија дека имунизацијата треба да продолжи со оглед на сите моментално достапни податоци, како и фактот дека прекинувањето на вакцинирањето би претставувало потенцијално поголем ризик по здравјето на невакцинираните поради можност од нови зарази со Ковид-19.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.