(Видео)Американската морнарица во океан детонираше бомба, предизвикан земјотрес

Експлозија изведена од американската морнарица, предизвика земјотрес.

Бомбата тешка 18.143 килограми била активирана крај брегот на Флорида.

Експлозијата била извршена под вода како дел од тест за можностите при евентуални воени околности, а бродот на американската морнарица се наоѓал недалеку од местото на експлозијата.

Намерата била да се покаже колку трајни се бродовите кога се соочуваат со вакви ситуации.

Експлозијата предизвика земјотрес со јачина од 3,9 степени според Рихтеровата скала, на приближно 160 километри од местото на експлозијата.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.