Производителот на „спутник В“: Нашата вакцина штити од сите соеви, вклучително и од делта

Институтот кој ја произведе руската вакцина против коронавирус „спутник В“, денеска објави дека штити од сите познати варијанти, вклучувајќи ја и делтата, одговорна за избувнувањето на епидемијата во Русија.

Москва и регионот, како и Санкт Петербург, се погодени од новиот бран и имаат рекорден број на заразени лица.

Александар Гинтсбург, директор на Центарот Гамалеја кој го произведе „спутник В“, рече дека две дози од таа вакцина штитат од сите сега познати варијанти, од британска до индиска делта.

Овие изјави го охрабруваат руското население да се вакцинира во време кога кампањата за вакцинација е во застој поради недоверба и покрај повеќекратните повици од претседателот Владимир Путин.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.