(Видео) Се шири пожарот во Бодрум, туристите се евакуираат со чамци за спасување

Туристите во Турција побрзаа кон чамците за спасување, откако им беше кажано да се евакуираат од хотелите во егејското одморалиште Бодрум поради непосредна опасност од пожар, објавија турските медиуми. Во гаснењето на пожарите учествуваат голем број пожарникари и хеликоптери, а се вклучија и доброволци.

People are fleeing for their lives in Bodrum's Kumbahçe area . . . pic.twitter.com/ZwY1UJceW1

— Dr Can Erimtan (@TheErimtanAngle) July 31, 2021

Единиците на крајбрежната стража ја спроведоа операцијата, а властите побараа од сопствениците на приватни чамци и јахти да помогнат во евакуацијата поради непосредна опасност од нови пожари, пренесува АП.

#Turkey is doing everything to keep tourists safe. Footage from the forest fire in #Bodrum. pic.twitter.com/CuU3pNGBHU

— Ali Özkök (@Ozkok_A) July 31, 2021

Денеска околу пладне по локално време, избувна нов пожар во ридовите над Бодрум и брзо почна да се шири кон околните населби.

На социјалните мрежи се појавија снимки од густ црн чад што лебди над ова популарно летувалиште. На снимките што доаѓаат од Бодрум се гледа како туристите со куферите ги напуштаат хотелите, а пламенот се шири.

After experiencing big unfortunate fire in our beautiful #Marmaris, now my heart is broken with seeing this new fire when just came to #Bodrum #Turkeyisburning #helpTurkey pic.twitter.com/G9znyKyhAf

— Ozlem Aslan (@OzlemAs73373758) July 31, 2021

Според турските медиуми, градоначалникот на Бодрум, Ахмет Арас упатил апел до сите граѓани да не излегуваат на улица без потреба, освен во итни случаи, со цел да им се овозможи на пожарникарите брзо да реагираат за локализирање на пожарот.

After experiencing big unfortunate fire in our beautiful #Marmaris, now my heart is broken with seeing this new fire when just came to #Bodrum #Turkeyisburning #helpTurkey pic.twitter.com/G9znyKyhAf

— Ozlem Aslan (@OzlemAs73373758) July 31, 2021

На социјалните мрежи се појавуваат и снимки од животни кои бегаат во паника пред огнот што голта се пред себе.

Бројот на загинати во пожарите што беснеат во турските медитерански градови вчера се искачи на шест откако загинаа двајца шумски чувари, потврди турскиот министер за здравство.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.