43 степени се очекуваат во некои региони на Русија

Надпросечната топлина на југот од европскиот дел на Русија ќе трае до крајот на неделата, изјави научниот директор на Хидрометеоролошкиот центар, Роман Вилфанд.

Тој изјави дека времето е опасно и дека метеоролозите предвидуваат дека температурата на брегот на Црното Море кај Сочи ќе биде до 35 степени, во Симферопол до 37, а во Севастопол од 30 до 35 степени Целзиусови.

Во континенталните делови на Русија ќе биде уште потопло вели тој. Како што најави, се очекува температурата во Волгоградскиот регион како и во Ростов да достигне до 43 степени.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.