Брнабиќ ги повика НАТО и КФОР итно да реагираат по ситуацијата на Косово

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, се огласи по акцијата на косовската полиција во Косовска Митровица.

„Ја повикувам меѓународната заедница, НАТО и КФОР, итно да реагираат и да го спречат Албин Курти. Ситуацијата е повеќе од драматична и ова е последен момент во кој е потребна јасна реакција за да се запре лудата политика што ја води Приштина. Таквото однесување ги надмина сите мерки и тоа не доведе до работ на хаос “, рече Брнабиќ.

Се огласи и директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија, Петар Петковиќ, кој рече дека оваа акција е „уште една провокација“ од таканаречениот премиер на Косово, Албин Курти.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.