Курц: Не сум робот, туку сум човек со грешки и мани

Лидерот на Австриската народна партија (ОВП), Себастијан Курц, кој поднесе оставка на функцијата канцелар поради истрагата против него и луѓето блиски до него поради корупција и поткуп, рече дека не е робот туку човечко суштество со сите грешки и мани.

Утрово Курц им се обрати на граѓаните со видео порака и рече дека во оптек има многу СМС пораки, што тој не ги напишал.

Но, кога станува збор за пораките што ги напишал, тој рече дека не е робот, туку човек со грешки и емоции и дека денеска не би напишал некои формулации што ги составил тогаш.

Тој посочи дека се извинил за тие пораки и дека се кае за нив.

Сепак, тој нагласува дека СМС -пораките не се и немаат никаква врска со какво било криминално дело, и намерно се објавени во јавноста за да му наштетат на ОВП и него лично.

Курц побара да се направи јасна разлика помеѓу текстуални пораки и обвиненија поврзани со злосторството.

Кога станува збор за кривични дела, тој вели дека никогаш не направил ништо во целиот свој живот и вети дека како шеф на парламентарниот клуб ОВП, ќе го даде својот придонес и ќе ја поддржи владата.

„Јас не сум канцелар во сенка“, повтори Курц во пораката до граѓаните.

Тој посочи дека постои стабилна влада, и дека граѓаните на Австрија тоа го заслужуваат.

Курц повтори дека спречил коалиција од четири опозициски партии, ослободувајќи ја својата позиција и овозможувајќи му на Александар Шаленберг да стане канцелар.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.