„Фајзер“ тужи вработена поради украдени податоци за вакцината против коронавирусот

Компанијата „Фајзер“ тужи вработена, која овде работи со години, поради наводна кражба на голем број доверливи документи, вклучувајќи и за вакцината против коронавирусот.

Компанијата во тужбата наведува дека вработената Џун Ксијао Ли го прекршила договорот за доверливост со префрлање повеќе од 12.000 датотеки без дозвола на свои лични сметки и уреди од деловниот лаптоп.

 

 

Материјалите содржат внатрешни процени и препораки за вакцината на „Фајзер-Бионтек“.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.