Познатата зеленоока Авганистанка евакуирана во Италија

Познатaта зеленоока Авганистанка од насловната страница на магазинот „Национална географија“ пристигна во Италија во рамки на евакуацијата на Авганистанците, откако талибанците ја презедоа власта во земјата, соопшти италијанската влада.

Кабинетот на премиерот Марио Драги соопшти дека Италија ја организирала евакуацијата на Шарбат Гула откако побарала помош да ја напушти земјата, пренесува британскиот весник „Гардијан“.

 

 

Италијанската влада ќе и помогне да се интегрира во животот во Италија, се вели во владиното соопштение.

Гула се здоби со меѓународна слава во 1984 година како девојче бегалец од Авганистан, откако фотографијата на воениот фотограф Стив МекКари, на која до израз доаѓаат продорните зелени очи на Гула, беше објавена на насловната страница на списанието „Национална географија“ .

МекКари повторно го најде Гула во 2002 година.

Таа била во Пакистан во 2014 година, но се скрила кога властите ја обвиниле дека купила лажна пакистанска лична карта, по што била наредена нејзина депортација.

Гула беше вратена назад во Кабул каде што претседателот приреди прием за неа во претседателската палата и и предаде клучеви од нејзиниот нов стан.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.