Спасувач пронајден жив во рудникот во Сибир

Спасувачот кој се водеше како исчезнат во операцијата во рудникот за јаглен Листвјажнаја, во руската област Кемерово, е пронајден жив.

„Нашиот спасувач Александар Заковрјашин е пронајден жив. Мислам дека ова е чудо што го направија нашите луѓе“, изјави за „Тасс“ вршителот на должност министер за вонредни ситуации на Русија, Александар Чупријан.

 

 

Заменик државниот обвинител Дмитриј Демешин денеска изјави дека рударите претходно се пожалиле на високо ниво на метан во рудникот, но додаде дека е рано да се каже дали тоа довело до експлозија.

Како што истакна, истрагата ќе утврди дали има поврзаност помеѓу нивото на метанот и експлозијата. Тој претходно изјави дека е можно причина за несреќата да е експлозија на метан.

Според последните информации, вкупниот број на жртви во несреќата во рудникот е 57. Три лица, меѓу кои и директорот на рудникот, се уапсени поради наводни безбедносни нарушувања.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.