Снежна лавина затрупа тројца скијачи во Салцбург - едниот загина, а двајцата се реанимирани

Лавина на врвот Лакен кај Твенг во австриската провинција Салцбург денеска затрупа тројца скијачи, од кои еден загина.

Спасувачките екипи успеале да ги пронајдат и да ги ископаат од снегот.

 

 

Едно лице е ископано од снегот мртво, едно морало да се реанимира и со хеликоптер е префрлено во болница поради тешки повреди, изјави претставникот на Црвениот крст, Антон Силхер.

Се уште се трага по еден скијач, додаде тој во изјава за агенцијата АПА.

Трет степен на опасност од лавина е прогласен денеска во регионот.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.