Автобус слета во река во Кенија, над 20 загинати

Најмалку 20 лица загинаа кога автобус со членови на хорот на Католичката црква слета во река во Кенија.

Десет лица се спасени од автобус кој слета во реката Ензија во југоисточна Кенија, додека 20 тела се извлечени.

 

 

Според полицискиот командир, членовите на хорот отпатувале на свадба на еден од нивните членови.

До трагедијата, како што се гледа на видеото објавено на социјалните мрежи, дошло поради надојдената река по која минувал автобусот, со панични врисоци на присутните.

Минатата недела имаше обилни врнежи во многу делови на источноафриканската земја, јавува „Ројтерс“.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.