Лавров бесен на западот: Трпението ни е при крај, време е да продолжиме понатаму

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави денеска дека доколку Западот ги отфрли руските предлози за безбедносни гаранции, Москва ќе ја процени ситуацијата и ќе донесе одлука земајќи ги предвид сите фактори и во интерес на обезбедување на националната безбедност.

Лавров на годишната прес-конференција на руското Министерство за надворешни работи рече дека одговорот на Русија, доколку САД одбијат да гарантираат непроширување на НАТО, може да биде многу поинаков, пренесува РИА Новости.

 

 

„Не можам да додадам ништо на она што го кажа претседателот Путин... Одговорот може да биде многу различен, зависи од предлогот што нашите воени експерти ќе му го дадат на претседателот на Русија. Затоа, сега не вреди да се погодува“, рече Лавров.

Тој посочи дека Руската Федерација нема да чека бесконечно на одговори од Западот и дека Москва се подготвува за каков било развој додека чека одговор од САД и НАТО за безбедносните гаранции.

Тој изјави дека одговорите на Западот мора да бидат напишани.

„Ни снема трпение. Знаете, ние сме многу трпеливи. Сепак, многу се воздржавме, време е да продолжиме понатаму“, рече Лавров, додавајќи дека Русија чека конкретни одговори на нејзините предлози.

Рускиот министер рече дека западните земји придонесуваат за негативниот развој на настаните и дека во светот се акумулира потенцијал за конфликт.

„Западните колеги даваат одлучувачки придонес за овој негативен развој, тие поставија курс кој ја поткопува архитектурата на меѓународните односи врз основа на Повелбата на ОН и се обидува да го замени меѓународното право со свои правила“, рече Лавров.

Тој додаде дека НАТО продолжува со обидите вештачки да ги привлече Украина и скандинавските земји во своето членство.

Лаврод рече и дека Москва сега го покренала прашањето за непроширување на НАТО бидејќи, како што рече, „се акумулирало“.

„Тоа се акумулираше во периодот по 1990-тите, кога нашите западни пријатели едноставно ги фрлија во ѓубре ветувањата за непроширување на НАТО, дека воената инфраструктура нема да се движи кон исток, дека нема да бидат распоредени значителни борбени сили на територијата на нови членови“.

Според него, НАТО избил на границите на Русија „за време на петте бранови на експанзија“ и сега ги зајакнува копнените сили и авијацијата.

Лавров посочи дека обемот на вежбите во Црното Море е мултиплициран.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.