Хакерски напади во Украина, дипломатијата го претрпе најголемиот удар, Москва негираше вмешаност

Неколку сајтови на Владата на Украина паднаа денеска по хакерскиот напад, изјави владин претставник.

„Како резултат на голем хакерски напад, веб-страниците на Министерството за надворешни работи (МСП) и многу други владини тела во моментов се неискористени. Нашите експерти работат напорно за да ги овозможат ИТ системите“, напиша на Фејсбук портпаролот на украинскиот МСП Олег Николенко.

 

 

Николенко за агенциите изјави дека е рано да се каже кој стои зад нападот.

„Прерано е да се извлечат заклучоци додека истрагата е во тек, но има долга евиденција за руски сајбер напади врз Украина во минатото“, рече тој.

Москва претходно негираше сајбер напади врз Украина.

Тензиите меѓу двете земји се зголемија во последните недели поради трупањето руски војници на границата со Украина.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.