Во Њујорк отстранета статуа од Рузвелт поради расизам

Работниците ја демонтираа статуата на американскиот претседател Теодор Рузвелт што стоеше пред Природонаучниот музеј во Њујорк.

Статуата откриена во 1940 година го прикажува Рузвелт на коњ со Индијанец и црнец кои стојат покрај него. Критичарите велат дека споменикот претставува симбол на колонијализмот и расизмот.

 

Градската канцеларија за култура минатата година донесе одлука да ја отстрани и да биде преместена во Рузвелтовата претседателската библиотека на Рузвелтова во Медора, Северна Дакота, објави Њујорк Тајмс.

Музејот на својата веб-страница соопшти дека е горд што е поврзан со семејството Рузвелт, но оти во моментов статуата „пренесува порака за расна хиерархија која музејот и јавноста долго време ја сметаат за вознемирувачка“.

Рузвелт беше претседател од 1901 до 1909 година.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.