Кина со предупредување за американскиот брод кој влегол во кинеските води

Кинеската армија го предупреди американскиот воен брод кој влегол во водите кај островите Парасел во Јужното Кинеско Море и го испратила оттаму.

Јужната команда на кинеската армија соопшти дека американскиот разурнувач УС Бенфолд „нелегално“ влегол во кинеските територијални води без дозвола, пренесува Ројтерс.

 

 

САД често извршуваат, како што тврдат, бесплатни навигациски мисии во спорните води кои Кина ги смета за свои.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.