Русија префрла авиони ловци Су-35С во Белорусија

Русија префрла современи ловци Су-35С на аеродромите во Белорусија, каде ќе учествува на воени вежби, соопшти руското Министерство за одбрана.

„Екипите на повеќенаменските ловци Су-35С од Источниот воен округ, вклучени во тестот на Федералните државни сили за одговор, продолжуваат да се префрлаат на аеродромите во Белорусија“, се вели во соопштението на Министерството.

 

 

По пристигнувањето во републиката, ловџиите ќе заминат на борбено дежурство како дел од проверката на функционирањето на унифицираниот систем за противвоздушна одбрана на Сојузната држава. Рутите на летовите на Су-35С се составени со минимум средно слетувања и земајќи ги предвид временските услови долж целата рута.

Верификацијата на силите за одговор на Сојузната држава ќе се одвива во две фази.

Првата фаза ќе трае до 9 февруари, а предвидено е за краток временски период да се реализираат задачите за едукација на воени групи, организирање на одбрана на значајни државни и воени објекти, државните граници во воздушниот простор во рамките на единствениот регионален систем за ПВО на Белорусија и Русија. Ќе се проверува подготвеноста на силите за противвоздушна одбрана за задачите за заштита на важни објекти на територијата на Белорусија.

Во текот на втората фаза од 10-20 февруари ќе се одржи заедничка вежба „Сојузничка определба 2022“.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.