Тропската бура Ана која ги зафати Мозамбик и Малави однесе 12 животи

Бројот на загинати во тропската бура Ана се искачи на најмалку 12 во Мозамбик и Малави, соопштија денеска властите, иако официјалните лица и хуманитарните агенции сè уште го проценуваат целосното влијание на бурата што во понеделникот ја погоди јужна Африка.

Националниот институт за управување со вонредни состојби во Мозамбик вчера соопшти дека загинале осум лица, 54 се повредени, а 895 се евакуирани, пренесува „Ројтерс“.

 

 

Повеќе од 20.000 луѓе во Мозамбик беа погодени од невремето, повеќе од 3.000 домови беа делумно уништени, а над 600 домови беа целосно уништени.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.