Австрија го укинува карантинот за невакцинираните

Австрија ќе го укине карантинот за невакцинираните лица в понеделник, 31 јануари.

Да потсетиме, австриската влада во ноември воведе мерка за ограничување на движењето на граѓаните кои не се имунизирани, поради рекордниот број на заразени и притисокот врз болниците. Невакцинираните луѓе можеа да ги напуштат своите домови само поради одредени причини, како што се купување храна и работа.

 

 

Во Австрија од почетокот на пандемијата е поставен нов рекорден број на новозаразени, со најмалку 35.000 заразени.

Според Системот за епидемиолошко известување (ЕМС), во последните 24 часа се регистрирани 37.373 новозаболени лица.

Сепак, овие податоци мора да се „исчистат“ од можни двојни пријави, но бројот на новозаразени сигурно нема да биде помал од 35.000, што е највисоко од почетокот на пандемијата. Пред една недела бројот на новозаразени беше 27.677.

Откако се појави сојот омикрон, експертите предупредија дека дневниот број на новозаразени во Австрија наскоро ќе достигне рекордни 40.000.

 

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.