Порошенко: „Ова е уште еден доказ дека Владимир Путин е целосно луд“

Петро Порошенко, поранешниот претседател на Украина, зборувајќи за „Sky News“ по парадата на Денот на победата во Москва, ја опиша церемонијата како „марш на поразот“.

„Ова е уште еден доказ дека Владимир Путин е целосно луд. Живее во апсолутно паралелен свет во друг универзум“, кажал тој.

Порошенко потоа директно му се обратил на Путин:

„Ова е украинска земја и тоа нема никаква врска со вас и ние ве мразиме. Господине Путин, НАТО е за безбедноста на земјите членки и тие не ви се спротивставуваат, вие сте тој што се обидувате да ги нападнете сите, вклучително и земјите од НАТО“, изјавил Порошенко.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.